DT Bait Developments

Hľadaj
Nakupný košík
Mobile Menu ICO

01.05.2021Povinná výbava časť. 1

Povinná výbava, bez ktorej sa kaprár nezaobíde 1.časť

Rozhodnutie začať sa venovať kaprarine prinesie do života každého skutočne množstvo skvelých zážitkov a pocitov. V kaprárskych začiatkoch sa môže rybárovi zdať, že kaprarina nie je až tak jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá. Opak je však pravdou milí rybári! Ak sa kaprár (nováčik i skúsenejší rybár) dôkladne na rybačku pripraví, niet sa absolútne čoho obávať. Kaprarina nemusí byť pre rybára žiadna veľká a náročná veda, ba naopak, je to skvelý koníček, ktorý si zaručene zamilujete a nebudete sa ho chcieť nikdy vzdať. Pripraveným šťastie praje a dôkladna príprava predstavuje základ každého kaprárskeho úspechu.

Základná výbava každého kaprára

V našom predošlom článku sme si zhrnuli niekoľko praktických rád pre začiatočníkov, ktoré venujú pozornosť základným tipom, ktoré sa oplatí vedieť pred tým, ako začnete s kaprarinou. Tentokrát sme si v článku pripravili tipy na základnú výbavu, bez ktorej sa na love kaprov len tak ľahko nezaobídete. Ak by sme mali napísať článok, v ktorom zhrnieme všetko, bez čoho by sa kaprár nezaobišiel, tak by mal tento článok rozsah minimálne ako malá kniha (a možno aj väčšia). V rámci tohto článku sa Vám budeme snažiť priblížiť pár základných vecí, o ktorých sme presvedčení, že sú neoddeliteľnou súčasťou výbavy každého kaprára.

Kaprársky podberák

Nie je nič horšie, ako keď sa konečne dostaví vytúžený záber od tej „správnej“ ryby a pri jej finálnom navádzaní do podberáku zistíme, že náš podberák nie je o veľa väčší alebo v horšom prípade je menší ako ryba, ktorú práve zdolávame. Pri väčšine klasických podberákov je to bežná vec a zvyšuje sa tým riziko stratenia vysneného úlovku, ale čo je horšie- zranenie samotnej ryby, nakoľko klasické podberáky mávajú na sieťke veľké očká a teda hrozí poranenie plutiev ryby. Preto odporúčame radšej investovať do kaprárského podberáka, ktorý má širšie ramená a vo väčšine prípadov aj špeciálnu sieťku, ktorá chráni rybu pred poranením plutiev.

Vlasce, šnúry a šokové nádväzce

Tieto tri kaprárske pomôcky predstavujú priamym spojením medzi nami a rybou a tak predstavujú neoddeliteľnú súčasť výbavy každého kaprára. Ich použitie závisí od situácie, avšak vo všeobecnosti môžeme povedať, že vlasce sa používajú skôr pri love na odhod. Šnúra je využiteľná najmä v prípade, keď vyvážame na veľké vzdialenosti, kde potrebujeme mať istotu okamžitého kontaktu s rybou a zároveň nulovej elasticity, tak aby naše signalizátory okamžite indikovali záber.

A napokon teda „šokovka“ respektíve šokový nádväzec. Šokový nádväzec má niekoľko využití: pri odhode nám poskytuje možnosť sa do toho poriadne „oprieť“ a riadne švihnúť. Druhé využitie je pri samotnom zdolávaní ryby, kde nám „šokovka“ poskytuje určitý druh ochrany, keby sa ryba dostala do prekážky alebo vlasec na dne prechádzal cez hrany, mušľové polia, ostré kamene či iné prekážky, ktoré sa nachádzajú na dne. A v neposlednom rade aj ochrana samotnej ryby.

Pokiaľ používame ako šokový nádväzec hrubý vlasec alebo fluorocarbon, tak hrúbka takejto šokovky poskytuje rybe väčšiu ochranu ako tenký vlasec či šnúra. Avšak, ak by sme používali ako šokový nádväzec šnúru, tak by hrozilo, že táto šnúra rybe vyreže šupinu alebo kus plutvy, čo by ju mohlo veľmi negatívne poznačiť a spôsobiť až úhyn samotnej ryby. A preto je nesmierne dôležité použiť na posledný meter hrubší Fluorocarbon alebo olovenku, pretože tieto materiály sú k rybe oveľa šetrnejšie ako šnúra.

Bez dôkladnej prípravy a kvalitnej výbavy sa prosto na rybačke len tak ľahko nezaobídete. Na prípravu si vymedzte dostatok času, aby Vás pri vode neprekvapila žiadna nečakaná situácia spôsobená nedostatočnou prípravou. V našom nasledujúcom článku sa pozrieme na ďalšie kaprárske pomôcky, bez ktorých kaprarina nie je to pravé.

  • Povinná výbava časť. 1
  • Povinná výbava časť. 1
  • Povinná výbava časť. 1
Späť na aktuality